23 duvodu proc zacit fotit

23 důvodů, proč má smysl věnovat se focení

Ať už máte fotografické ambice jakékoli, existuje minimálně 23 důvodů, na které jsme z vlastní zkušenosti přišli, proč má smysl vydat se na vlastní cestu fotografování a této činnosti se věnovat víc.

1. DOKUMENTUJETE HISTORII, NEJEN VLASTNÍ

Dávno minuly doby, kdy jedinou možností, jak zachytit cenné vzpomínky, bylo zajít do fotoateliéru a tam si nechat vytvořit fotku do fotoalba, které si možná budou prohlížet ještě vaše pra-pra-pravnoučata. Technologie se zjednodušují, zlevňují a zpřístupňují, a tak si dnes můžeme dělat mnohem přirozenější fotky sami prakticky všichni, kdykoli a kdekoli.
Nemusí však zůstávat je u fotek do rodinného alba, i dokumentování důležitých společensko-historických událostí dnes nepatří už jen profesionálním reportérům. Můžete to být právě vy, kdo světu přinese unikátní fotografii významného místa nebo dění.

23 duvodu, proc ma foceni smysl

2. KVALITNÍ FOTKU DOKÁŽETE VYTVOŘIT I VY

Žádný učený sice z nebe nespadl, ale s dnešními možnostmi a přístupností informací jste jen malý krůček od toho, abyste byli sami schopní dělat hezké fotky. Neříkáme, že nejsou momenty, kdy je lepší oslovit profesionála, ale abyste měli hezkou fotku na památku, mnohdy si vystačíte sami.
Fotografické umění je cesta a pokud zatím nejste se svými výsledky spokojeni, nezoufejte a netýrejte se. Učte se, trénujte a nesrovnávejte se s ostatními více než se sebou. Vy jste totiž jediní, s kým má smysl se srovnávat – vaše vlastní fotky před týdnem, měsícem, rokem a teď.

3. BUDETE NA SEBE HRDÍ

Tento důvod úzce souvisí s předchozím. Zejména jakmile se osvobodíte od destruktivního srovnávání se s ostatními, budete na sebe pyšní, co všechno dokážete. Až si budete příště prohlížet své fotky, nachytejte se, jak se nad nimi usmíváte 😉 A pochvalte se.

4. ROZVÍJÍTE SVOU KREATIVITU

Důvod, který patří k těm zřejmým, ale často se na něj zapomíná. Nejen že se učíte, jak se nově dívat na svět skrze hledáček, ale také posouváte své limity, zažité vzorce i stereotypy, ve kterých žijeme – ať už se jedná o vnímání míst, kultur nebo osobních příběhů a životů ostatních. Je to výzva. I v tom, že fotografií ohýbáte realitu svým pohledem. Vy tvoříte obrázek scény svým vlastním zachycením, které předkládáte divákům.

5. FOCENÍ PŘINÁŠÍ RADOST DO KAŽDODENNÍHO BĚŽNÉHO ŽIVOTA

Když už telefon z kapsy vytáhnete, určitě to má svůj důvod. Chcete přece zachytit to, co si získalo vaši pozornost a v jisté míře vám přineslo radost. Nemluvě o tom, že se kdykoli můžete snadno vrátit ke svému fotoalbu, které vám připomene, jaké skvělé dny prožíváte. Často zapomínáme, jaké máme vlastně štěstí, v jak úžasném světě žijeme. Vaše fotky vám tyto malé radosti, na kterých záleží, snadno připomenou.

6. ZAČNETE SE NA SVĚT DÍVAT JINAK A UVIDÍTE KRÁSU I TAM, KDE JSTE JI DŘÍV NEVIDĚLI

Ve chvíli, kdy focení dáte vědomě více pozornosti, začnete hledat své motivy a to vás donutí vnímat prostor jinak, než doposud. Budete sami překvapení, kolik krásných pohledů jste dlouho přehlíželi.

7. STANETE SE VNÍMAVĚJŠÍMI K DETAILŮM

Ať už si budete dávat pozor, jestli portrétované osobě neroste lampa veřejného osvětlení v pozadí z hlavy, nebo najednou uvidíte krásu v květinách, rozhodně si rozvinete smysl pro detail, který ke kvalitní fotografii patří.

proc fotit

8. POZNÁTE VÍC SAMI SEBE, ANIŽ BYSTE SI TO MOŽNÁ UVĚDOMOVALI

Čím více budete fotit, tím více si vybrušujete svůj fotografický styl – od témat, která vás baví nejvíce až k těm, kterým se vyhýbáte, ale také konkrétní úpravy fotek, ke kterým tíhnete. Objevíte, co vás přitahuje i odpuzuje jednoduše tím, že se podíváte na své fotky.

9. TRÉNUJETE MOZEK UČENÍM

Ať už se ve fotografii cíleně vzděláváte, nebo celý proces necháváte na vlastní inovaci, neustále se učíte, což rozhodně pozitivně ovlivňuje mozkovou aktivitu – a té není nikdy příliš. Navíc začít můžete s libovolným zažízením, které máte k dispozici, a to v každém věku. Neexistuje objektivní důvod čekání na jekékoli „až”. (Pokud tedy vlastníte mobil, který má foťák.)

10. TRÉNUJETE TĚLO POHYBEM

Jen málo fotek pořídíte z postele nebo od stolu. Fotografování vás nutí vyrazit ven, vydat se na výlet, vylézt na kopec, protáhnout se, natáhnout se pro fotku a ne na gauč 😉

11. ZÍSKÁTE NOVOU DOVEDNOST

Fotografie je komplexním oborem, který vám pomůže rozšířit obzory a získat nový pohled na svět. Neříkáme, že to musí být položka do životopisu, nicméně je pravda, že pro zejména kreativní profese se tato dovednost rozhodně hodí.

12. FOTOGRAFOVÁNÍ VÁM MŮŽE POMOCI NEPŘÍMO ZLEPŠIT VÁŠ PRACOVNÍ VÝKON I VZTAHY S KOLEGY

Ať už fotíte portréty, streetovou fotografii, nebo reportážní fotky zachycující běžný život, časem se dokážete lépe vcítit do ostatních, pochopit jejich situaci a tím tedy zlepšit svou komunikaci i empatii a pochopení.
Stejně tak jako při pořizování fotografie se musíte umět rozhodnout o vhodném okamžiku, kompozici a světle, ve vaší práci se může zrcadlit schopnost rychlejšího rozhodování. Nejednou se vám stane, že budete muset překonat překážky, abyste ulovili ideální fotku – a to nejen ty fyzické. Tento trénink z focení se může promítnou i v práci, kde problémy a překážky na cestě vyřešíte snadněji a s chladnější hlavou. V neposlední řadě je tu smysl pro detail a kreativita, které uplatníte snad v každé profesi.

13. MŮŽE ZMÍRŇOVAT STRES

Nemáme na to vědecky podložený výzkum, ale vlastní zkušenost…
Stojíte před zdánlivě neřešitelným problémem nebo jste v náročné situaci a to vás stresuje. Místo abyste věc začali smysluplně řešit, motáte se myšlenkami v kruhu a je vám ještě hůř. Znáte to?
Zkuste se pohnout z místa, zvednout se od stolu, vzít telefon, zapnout režim v letadle nebo nerušit, rozhlédnout se kolem sebe, co vás zaujme a mohlo by být hezké na fotce. Západ slunce? Květina? Váš spící pes? Foťte. A foťte.
Jakmile se začnete soustředit na fotku a proces focení, zapomenete na všechno ostatní a hladina stresu klesá, protože nevěnujete pozornost svému stresoru. Udělejte pár fotek, mysli se alespoň trochu uleví a až se k problému vrátíte, bude to určitě s alespoň trochu čistší hlavou. Těch zdánlivě ztracených pár minut bude mnohem užitečnějších.

14. DOSTANETE SE DO FLOW A URČITÉHO DRUHU MEDITACE

Flow je stav, kdy zapomínáte na čas, jste pohlceni činností a plně se soustředíte na přítomný okamžik. Je to jako byste meditovali. Vnímáte jen to, co se děje tady a teď. Plně prožíváte. Focení má moc vás do takového meditačního stavu dostat. Jakmile si jej užíváte, neexistuje jiná myšlenka než ta, která je spojená s focením. Proč myslíte, že se tak často stává, že se na výletě čeká na zapomenutého fotografa, který se někde zasekl 😉

foceni vas dostane do flow

15. ODPOJÍTE SE OD ONLINE SVĚTA

Co si budeme povídat, drtivá většina z nás je dnes svým způsobem závislá na online světě. Tím, že se v daném okamžiku soustředíte jen a pouze na fotografování, nemáte potřebu zahánět nudu jen scrollováním mezi příspěvky na sociálních sítích, nebo zapojováním se do diskuzí pod aktuálními zprávami, které vás nakonec stejně jen více štvou, než cokoli jiného.

16. SNADNĚJI A LÉPE SE NAPOJÍTE NA DALŠÍ LIDI

Ať už se jedná o portrétovanou osobu, nebo nového kamaráda fotografa, díky tomuto zájmu si přirozeně vytváříte hlubší spojení s ostatními.

17. PODNĚCUJE CESTOVÁNÍ, KTERÉ ROZŠIŘUJE OBZORY

Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale kolikrát se vám už stalo, že jste někam jeli, nebo se alespoň po cestě zastavili, abyste pořídili krásnou fotku místa? 😉 A co teprve když plánujete cestu a fotozastávky proto, abyste lépe poznali místo, kulturu a život mimo váš domov. I kdyby jediným důvodem vaší cesty byla fotka, jsme nadšení, protože jakékoli místo mimo domov se vás stejně dotkne a ovlivní vás.

18. NEJLEPŠÍ SUVENÝR Z CEST

Kam se hrabou neosobní pohledy, které bývaly jedinou možností, jak si po letech připomenout úžasnou dovolenou. Vaše vlastní fotografie v sobě nesou mnohem více zážitků, které si při jejich opětovném prohlížení připomenete a prožijete zas.

suvenyr z dovolene

19. SDÍLENÍ ONLINE I OFFLINE A PODPORA OSTATNÍCH

Krásné fotografie nás všechny táhnou. Jsou skvělým konverzačním tématem nejen mezi fotografy, ale také rodinou, přáteli a známými. S rostoucími možnostmi a dostupností fotografování toto téma zajímá čím dál tím více lidí. A to je vaše příležitost, jak si focení opravdu užívat i mimo samotné focení.

20. JE TO UMĚNÍ, KTERÉ NÁS VŠECHNY OBOHACUJE

Fotografie je druhem umění. Ano, uměním. V dnešní době velmi rozšířeným, a proto je to skvělá příležitost, jak kulturně obohatit nejen sebe. Nejen chlebem živ je člověk. Potřebujeme i společenské a kulturní hodnoty…

21. POTENCIÁLNÍ VÝDĚLEK

Jakmile se dostanete do určitého kvalitativního bodu vytvořením většího kvanta nekvalitních fotek, přirozeně si vytříbíte vlastní vkus a styl, který můžete v dnešní době relativně snadno monetizovat – ať už focením na zakázku, nebo třeba focením do nejen českých fotobank. Dveře online světa jsou pro kvalitní fotografie otevřené dokořán.

22. DOSTUPNÁ TECHNIKA A PŘÍSLUŠENSTVÍ JE ZÁBAVA

I když skvělou fotografii nedělá jen technika, ale hlavně ten, kdo ji tvoří, je skvělé, co všechno technika zjednodušuje a dokáže. Když nespadnete do pasti stěžování si, že nemáte právě to či ono, abyste mohli krásné fotky pořizovat, všechna ta udělátka a zlepšováky vás budou bavit – třeba o nich jen vědět, že jsou.

23. JE TO LÁSKA NA CELÝ ŽIVOT

Jakmile si jednou fotografování zamilujete, nejspíš už se od něj neodvrátíte. Prostě vám to nedá nefotit 😉

 

Jaké další důvody vidíte vy? Proč jste se do focení pustili nebo se chystáte? Co vám osobně focení přináší? Těšíme se na vaše postřehy v komentářích.

Mým cílem je podpořit ve vás kreativního ducha a nadšení z vašich výsledných fotek. Miluji jednoduchou fotografii černobílého světa, kterou najdete na mém Instagramu @life_in_streets
Komentáře
  • Nejnovější příspěvky
  • SPOJME SE NA FACEBOOKU
  • Instagram Feed
    Something is wrong.
    Instagram token error.
  • Rubriky
    • Žádné rubriky