Cože?! Nic pomůže? Co je to to „nic“? A jak může nic pomoci?
Nedává vám to smysl? Vysvětlení je tady…
Pokud jste si už stáhli ebook se 3 tipy, které jednoduše zlepší vaše fotky, chápete, jak je ve fotografii důležité dát důraz na hlavní objekt, o kterém vyprávíte. Existuje několik způsobů, jak vytvořit kýžený objekt ve fotografii pocitově silnější a pro diváka lahodnější. Zakopaný pes je v jednoduchosti 😉
Abyste fotografii udělali mocnější, potřebujete držet scénu co nejjednodušší.
Stejně jako v životě se vždy díváte pouze na část scenérie před vámi a soustředíte se jen na určitý výsek toho všeho, co vidíte, kvalitní fotografie je taková, která divákovo oko přirozeně vede k tomu, co chtěl fotograf vyobrazit.
Možností, jak toho docílit je několik a jednou z nich je právě využití onoho nic, tedy negativního prostoru. Ač by se z jeho názvu mohlo zdát, není negativní, naopak pozitivně dává nerušený prostor tomu důležitějšímu.
Dnes se podíváme na to, jak si dostat negativní prostor víc pod kůži a následně jej ve svých fotkách využívat lépe.
Pojďme si nejprve vysvětlit, co je to negativní prostor a k čemu nám slouží:
Negativní prostor je zdánlivé nic.
Čistá obloha, stěna, jakákoli jednolitá plocha bez rušivých elementů.
Takovou plochou může být obloha, vodní plocha, zeď, chodník, listí, ale také například konzistentní les.
Doporučuji vám nejen dívat se kolem sebe a hledat klidné konzistentní elementy ve vašem okolí, ale také pořizovat fotografie čistě negativního prostoru. Čím více času s negativním prostorem strávíte, tím lépe si ho zažijete, abyste ho mohli dál použít ve svých kompozicích.
Nakonec ještě zkuste hledat kouzlo přímo v samotných jednoduchých scénách. Ze zdánlivě nudných pohledů můžete vykouzlit zajimavé snímky abstraktnějšího rázu, nad kterými se divák bude zamýšlet.
Napište nám do komentářů, jak vnímáte negativní prostor vy.
A pokud chcete konstruktivní zpětnou vazbu, podělte se s námi o své výtvory ve speciální facebookové skupině Mistři smartografie 🙂