Je lepší fotit na výšku, nebo na šířku?

Dotaz, který nám často pokládáte, je jestli je leší fotit na výšku nebo na šířku. Proto se dnes pojďme podívat na to, odkud toto dilema vlastně pochází, k čemu lidé obecně v jakých případech inklinují a jak se rozhodovat, než stisknete spoušť.

OTÁZKA ZVYKU A POHODLÍ

Když se podíváme do nedávné historie, kdy se fotoaparáty masově rozšířily mezi širokou veřejnost, tak nějak podvědomě jsme se naučili fotit více na šířku, protože to je ta výchozí pozice, ke které nás klasický fotoaparát svádí (nemluvíme o starších velkoformátových fotoaparátech, které se nám nevejdou do ruky).

Naučili jsme se fotky nejen fotit ale i vnímat na šířku vzhledem k tomu, že jsme byli i obklopeni větším množstvím fotek právě na šířku. Zvykli jsme si na ně. Mnohé z nás ani přirozeně možná nenapadlo scénu fotografovat na výšku, protože to je trochu krkolomnější a vyžaduje malinko víc úsilí 😉

focení na šířku

S příchodem kvalitnějších foťáků v mobilu se naopak do našich hlav vryla pohodlnější varianta focení na výšku, protože drtivá většina z nás při běžném používání drží mobil ve vertikální poloze. Navíc aplikace sociálních sítí jako je Snapchat a Instagram (stories) nás vedou k focení na výšku, a to ve formátu 1:2 (9:16) oproti standardnímu formátu fotografií z foťáku (3:2) a mobilu (4:3). Do toho se nám ještě míchá Instagram profil, který zobrazuje čtvercové fotografie (1:1), i když vložíme fotografii obdélníkovou…

focení na výšku

Co s tím?

ODHALME KRÁSU MOŽNOSTÍ

Ať už fotíte v libovolném formátu, nic není správně ani špatně. Všechno je na vás a vašem individuálním vnímání konkrétní situace.

Záleží totiž jedině na tom, co chcete fotografií sdělit a podle toho si vyberte formát.

KRAJINY

Když se řekne fotka krajiny, automaticky se nám vybaví fotka na šířku, souhlasíte? Zachycuje totiž širokost krajiny, kterou přirozeně vnímáme. Když zavřete oči a představíte si jakoukoli krajinu, budete spíš myslet na to, co je v její horizontální linii – ať už jde o západ slunce, hory, nebo horizont moře.

Neznamená to ale, že byste krajiny měli fotit výhradně na šířku. Pokud svůj mobil necháte ve vertikální poloze, donutí vás to víc přemýšlet nad hloubkou krajiny. Zajímavá fotka krajiny je taková, která hloubku posílí zajímavým objektem v popředí – ať už je to strom, květina, loďka na rybníku…

Jak tedy na krajiny?
Na šířku snadněji vyjádříte horizontální rozmanitost (barevná obloha při východu slunce, horský masiv, …).
Na výšku lépe zachytíte hloubku scény (popředí, střed i pozadí).

krajina na šířku vs výšku

A co krajiny ve čtverci? I ty fungují. Zejména pokud využijete vodících linií (např. cesty), nebo symetrie. To stejné platí pro městskou architekturu (hlavně je to vidět na té moderní, s ostrými čistými liniemi).

PORTRÉTY

Stejně tak jako pro krajinu, ani pro portrét neplatí univerzální pravidlo, jak komponovat a zarámovat svou fotografii.

V portrétní fotografii je dobré řídit se hlavně tím, co chcete vyjádřit. Pokud je to výraz ve tváři, pravděpodobně bude lépe fungovat kompozice na šířku. Pokud chcete vyfotit celou osobu, když to uděláte na výšku a vyplníte většinu rámečku osobou, dostane větší váhu, než fotografie na šířku, protože v ní zabírá portrétovaná osoba menší prostor.

Záleží ale také na tom, jak moc chcete zahrnout i prostředí, protože to je pro vybarvení atmosféry důležité. Pro detailnější portrét lépe funguje formát na šířku, pro zvýraznění proporcí v okolí, fotka na výšku nám dá větší prostor pro extrémní rozdíly ve výšce mezi osobou a okolím.

portrét na výšku nebo na šířku

AŤ SE DO RÁMEČKU VEJDE PŘESNĚ TO, CO CHCETE

Jednoduchá rada na závěr je, abyste testovali. Nebuďte pohodlní a přemýšlejte nad tím, jak fotíte. Zkoušejte fotit na šířku i na výšku stejné scény a teprve později se rozhodněte, která varianta vám sedí víc. Tím, že budete experimentovat, časem si „vycvičíte oko“ a pro příště pro vás bude rozhodování snazší, protože budete stavět na svých předchozích zušenostech – a o to jde.

Jak to máte vy? Fotíte raději na výšku, nebo na šířku a proč? Podělte se s námi o své názory v komentářích 🙂

Mým cílem je podpořit ve vás kreativního ducha a nadšení z vašich výsledných fotek. Miluji jednoduchou fotografii černobílého světa, kterou najdete na mém Instagramu @life_in_streets
Komentáře
  • Nejnovější příspěvky
  • SPOJME SE NA FACEBOOKU
  • Instagram Feed
    Something is wrong.
    Instagram token error.
  • Rubriky
    • Žádné rubriky