Univerzalni-fotopravidlo

Jediné fotografické pravidlo, které platí vždy

Rozhodli jste se, že zlepšíte své fotografické dovednosti, začali jste proto hledat zdroje návodů, rad a tipů a máte teď pocit, že toho je příliš, že některá pravidla si vzájemně protiřečí a ztrácíte se v chaosu? Nejste si jistí, čeho se máte držet, čím se máte řídit a co je pro vás už zbytečné?

Fotografických pravidel je nespočet, avšak existuje jedno ultimátní pravidlo, které říká, kdy můžete jakákoli pravidla porušit.

Pravidlo, které jsem si nikdy nikde neprečetla, ale ukázala mi ho vlastní zkušenost.

S klidem porušujte všechna fotografická pravidla – když víte, co děláte.

UČTE SE

Vzpomínám si na moment, kdy jsem se před 5 lety s obrovským nadšením pustila do studia fotografie – koupila jsem si knihy, které mě zaujaly a zdály se mi nápomocné, hledala jsem na internetu návodné články a neoblomně věřila, že v kombinaci s tím, co jsem se nesystematicky a podvědomě naučila pozorováním tvorby jiných fotografů, to vše musím zvládnout levou zadní a posunout své focení na novou, lepší ůroveň.

A tak jsem četla, učila jsem se, zkoušela, testovala v praxi a s každým novým poznatkem zjišťovala, že je toho stále víc a víc, co ještě nevím a neumím. Nepřestávala jsem. Dál jsem rozkrývala nová a nová pravidla, způsoby a techniky, až jsem musela zpomalit. Vlastně úplně se na chvíli zastavit.

NEUPRAVIDLUJTE SE

Došlo mi totiž, že od určitého momentu už jsem si informačním rozšiřováním obzorů nerozšiřovala možnosti vlastního kreativního vyjádření a zachycení okamžiku. Čím více návodů a pravidel jsem vstřebala a snažila se jimi řídit, tím pevněji jsem se svazovala a ochuzovala se o radost z focení.

Začala jsem se upravidlovávat. Topit se v pocitu zmatku a beznaděje, že nikdy nebudou mé fotky dokonalé. Věděla jsem, že potřebuji najít cestu, která mě vyvede z těch nepříjemných pocitů ven, a položila jsem si zásadní otázku…

PORUŠOVÁNÍ FOTOGRAFICKÝCH PRAVIDEL

Ano, nebo ne?!

„Vždyť všechna ta pravidla nevznikla náhodou, nemůžou být zbytečná. Vychází nejen z téměř dvou století fotografické praxe, ale z celého vývoje výtvarného umění jako takového. Chodit se učit k velkým mistrům, jejichž díla neupadla časem v zapomněni, má přece smysl.“ říkala jsem si.

A pak mi to došlo. Bylo jaro. Mé fotografické jaro. V Londýně…

Jediné fotografické pravidlo, které platí vždy

Prodírala jsem se davem podél Temže a pozorovala, jak většina turistů chodí s foťákem, mobilem nebo tabletem v ruce a fotí jako o život. Došla jsem na místo, kde je krásně vidět Tower Bridge a přímo si o fotku říká. Než jsem však já sama stiskla spoušť, rozhlédla jsem se kolem sebe. Teprve v tu chvíli jsem pochopila skutečnou esenci myšlenky, že každý máme svůj vlastní úhel pohledu na svět kolem nás.

Ruku v ruce s tím přišlo i uvědomění, co dělá rozdíl mezi hroznou, průměrnou, tuctovou, krásnou a výjimečnou fotografii. Ve zlomku sekundy do sebe vše zapadlo jako skládanka. Fotografická pravidla nám jen pomáhají zasadit zachycení jakéhokoli momentu do srozumitelnější formy.

Stačila jedna jediná, zdánlivě pro všechny stejná scéna, která ve skutečnosti měla tisíce nejrůzněji interpretovaných podob. Každý den tím stejným místem projdou tisíce lidi, vytvoří tisíce fotek a žádná z nich není stejná. Každá fotografie sděluje něco jiného, vypráví příběh svým vlastním způsobem.

Technicky jsou výsledné fotky na škále mezi hrůzou a dokonalostí. Většina z nich je tuctových a jen málo objektivně výjimečných. Všechny ale mají svou hodnotu a smysl, jinak by nevznikly – zachycují jedinečný, neopakovatelný okamžik.

Následovaly dvě hodiny osamoceného procházení se poloprázdnými uličkami přístavišť na opačné straně Tower Bridge, ve kterých si má mysl konečně sama urovnala, jak zacházet s pravidly.

ANO, PORUŠUJTE, ALE…

Mým přáním je, abyste fotografická pravidla porušovali, ale pouze pokud je znáte a víte, proč se jich nedržíte.

Pokud se chcete zlepšovat, začněte pravidla poznávat, učit se je a zkoušet je v praxi. Tím se jednoduše dostanete ke krásnějším fotkám.

Až budete mít základní pravidla v malíčku, samo vás to povede k experimentování a kreativnímu porušování pravidel, které z vašich dobrých fotek začne dělat výjimečné.

Porušováním zažitých pravidel se rodí výjimečné věci, které nás posouvají vpřed.

Vytvářejte fotografie, na které se budete rádi dívat znovu a znovu, protože vás oslovují, přitahují a nenuceně vtahují do děje. Vzbuzují ve vás emoce a nenechají vás chladnými. Právě k tomu vám poslouží znalost základních fotografických pravidel, o kterých se vy sami vždy rozhodnete, kdy je budete dodržovat a kdy ne.

Porušte libovolné fotografické pravidlo. Vědomě.

Sami možná už teď cítíte rozdíl mezi fotografiemi, kdy autor vědomě pravidlo porušuje, nebo jen nevědomě nedodržuje. Rozdíl mezi skutečně záměrně porušeným pravidlem a pouhou neznalostí skrytou za výmluvu, že je to tak schválně, je opravdu poznat.

Na to, abyste mohli fotografická pravidla cíleně porušovat a tvořit tak fotky, u kterých se lidé budou se zájmem zastavovat, potřebujete pravidla znát. Bez nich to nejde. Neříkám, že musíte objevit všechna najednou, to ani není reálně možné.

Rozhodně se teď nebojte pořídit jakoukoli fotku! Buďte zvídaví a učte se. Zkoušejte pravidla dodržovat a zkoušejte je porušovat. Jedině tak v sobě zkultivujete talent, který v sobě nosí každý z nás, a najdete svůj osobitý styl, ve kterém vám bude dobře.

Ať už tyto řádky čtete proto, že chcete hezké fotky svých dětí do rodinného alba, záběry z dovolené, nad kterými budou tiše slintat všichni vaši facebookoví přátelé, nebo máte ambice uměleckého fotografa, buďte vždy tím, kdo ví, co dělá!

Těším se na vaše vlastní zkušenosti a pokroky 🙂

Mým cílem je podpořit ve vás kreativního ducha a nadšení z vašich výsledných fotek. Miluji jednoduchou fotografii černobílého světa, kterou najdete na mém Instagramu @life_in_streets
Komentáře
  • Nejnovější příspěvky
  • SPOJME SE NA FACEBOOKU
  • Instagram Feed
    Something is wrong.
    Instagram token error.
  • Rubriky
    • Žádné rubriky