srovnani fotoeditoru

Srovnání fotoeditorů: stejné úpravy, různé fotoaplikace, jiné výsledky

Možná patříte do té skupiny lidí, kteří mají raději proces focení, než úpravy fotek. Možná si prostě víc užíváte těch momentů při samotném focení a představa vracení se k fotce pro její úpravu vám způsobuje husí kůži – a rozhodně ne ze vzrušení a nadšení. Možná že vás upravování fotek ale nebaví jen proto, že vlastně pořádně nevíte jak na to.

Zkusili jste si stáhnout aplikaci, chvilku si s ní pohráli, ale nakonec jste ji stejně zavřeli, protože vás výsledek nijak nenadchl. (V tom lepším případě. V tom horším jste se pěkně frustrovali z toho, že nedokážete fotku upravit tak, jak si přesně představujete.) Tak jste si stáhli jinou appku v naději, že ta bude pro vaše fotky lepší, a ono to dopadlo stejně… Tak jste to celé odložili.

Upravování fotek je trochu alchymie a nejvíc záleží na tom, jaký je váš záměr. I kdybychom vzali stejnou zdrojovou fotku a dali ji k libovolné úpravě 1000 lidem, nenajdeme dvě upravené stejně.

Nejen že to každý tedy vnímáme jinak, ale trochu nám to komplikují (Nebo naopak otevírají možnosti? 😉 ) i samotné aplikace na úpravu fotek, protože:

KAŽDÁ APLIKACE PROCESUJE DATA JINAK

Co to znamená?
I když technicky (v číslech) uděláme identické úpravy, různé aplikace vytvoří různé výsledky, protože zpracovávají data jinak. Podívejme se na konkrétní příklady.

JAK JSEM TESTOVALA?

1 fotka, 4 fotoaplikace, 3(+2) úpravy

Chtěla jsem porovnat nejpoužívanější aplikace na úpravu fotografií v parametrech, které jsou srovnatelné napříč všemi aplikacemi, a to expozice, kontrast a sytost. Ze hry jsem vyřadila Snapseed, protože v jeho nástrojích je jedinou variantou, jak explicitně zvýšit expozici, použití štětce lokálních úprav se špatnou měřitelností efektu pro výsledná srovnání.

Navyšovala jsem expozici, kontrast a sytost – a to o třetinu maxima každé jednotlivé aplikace.

Použila jsem fotku pořízenou pomocí Lightroomu a její kopie upravovala právě v Adobe Lightroom,Instagramu, ve VSCO a v nativním nástroji pro editaci v galerii iPhone.
Mám ve zvyku fotky podexponovávat, a proto je ta originální na první pohled a neupravená lehce tmavší, než by „měla“ být.

originální fotka pro test

EXPOZICE

expozice

 • Na první pohled je zřejmé, že Adobe Lightroom má na své škále změny expozice největší rozsah, a proto je také fotka ze všech nejsvětlejší.
 • U Instagramu a iPhone je vidět, že editor už při zvýšení pouhé expozice žene barvy do teplejších odstínů a větší sytosti.

KONTRAST

kontrast

 • Na první pohled to s kontrastem vypadá u všech aplikací velmi podobně a žádná extrémně velká odlišnost tu není.

SYTOST

sytost

 • Bez překvapení je Instagram v čele s největším přidáním sytosti, a to zejména v teplých (žlutých) barvách.
 • Naopak iPhone se drží nejvíc při zemi a studenějších odstínech.

U jednotlivých úprav se víceméně žádná aplikace nijak zásadně nevymyká a na první pohled bez srovnání bychom nejspíš nenašli nic extrémního. Nicméně když už se do editace fotek pouštíme, málokdy skončíme jen u úpravy jednoho jediného parametru, tak se pojďme podívat, jak to vypadá, když úpravy začneme vrstvit…

EXPOZICE + KONTRAST

expozice a kontrast

 • Na základě předchozích srovnání není žádným překvapením, že Instagram a iPhone už balancují na hraně přehnanosti. Troufám si říct, že je to proto, že jsou to aktuálně uživatelsky nejjednodušší aplikace, které táhnou zejména masu, co touží po rychlých a mnohdy velmi nápadných úpravách. Neříkám, že je to dobře nebo špatně, jen jsou úpravy prostě z principu výraznější.

EXPOZICE + KONTRAST + SYTOST

expozice kontrast sytost

Uuuu, to už je velký rozdíl všech finálních výstupů, že? Snad ani není potřeba komentáře…

CO Z TOHO VYPLÝVÁ?

 • Buďte si vědomi, že každá vaše stažená aplikace se chová k fotkám jinak. Poznejte ji.
 • Upravujte něžně, žádný overkill, protože i jeden malý se vám může v celém řetězci úprav vymstít… Méně je opravdu více – minimálně do té doby, než si najdete svůj styl, který by byl vyhraněný právě přetažením některé z úprav (pokud je to váš cíl, jen do toho) 🙂
 • Nehledejte přesné návody na úpravu fotek, ze kterých si myslíte, že si odnesete konkrétní čísla aplikovatelná genericky. Hrnec se zlatem na konci duhy neexistuje, fakt ne 😉
 • Když si stáhnete novou aplikaci na úpravu fotek, osahejte si ji a zjistěte, kam je schopná zajít a jak se chová ve srovnání s těmi, na které už jste zvyklí. Ušetří vám to spoustu času při dalších úpravách.
 • Pokud vás ta variabilita neodradila, ale naopak nadchla, možná je na čase s editováním (znovu) začít – třeba tady se dozvíte 4 jednoduché úpravy, které vám do začátku rozhodně pomůžou.
 • Všechno je to o vašem vkusu. Pokud se vám líbí přesaturované fotky a dělají vám radost, nenechte si je vzít. Pokud jsou vám milejší úpravy, které většinu vašeho okolí uvedou do deprese, ale vám dělají dobře, nenechte si je vzít. Nezapomeňte, že to děláte pro sebe 🙂

 

Mým cílem je podpořit ve vás kreativního ducha a nadšení z vašich výsledných fotek. Miluji jednoduchou fotografii černobílého světa, kterou najdete na mém Instagramu @life_in_streets
Komentáře
 • Nejnovější příspěvky
 • SPOJME SE NA FACEBOOKU
 • Instagram Feed
  Something is wrong.
  Instagram token error.
 • Rubriky
  • Žádné rubriky