Možná patříte do té skupiny lidí, kteří mají raději proces focení, než úpravy fotek. Možná si prostě víc užíváte těch momentů při samotném focení a představa vracení se k fotce pro její úpravu vám způsobuje husí kůži – a rozhodně ne ze vzrušení a nadšení. Možná že vás upravování fotek ale nebaví jen proto, že vlastně pořádně nevíte jak na to.
Zkusili jste si stáhnout aplikaci, chvilku si s ní pohráli, ale nakonec jste ji stejně zavřeli, protože vás výsledek nijak nenadchl. (V tom lepším případě. V tom horším jste se pěkně frustrovali z toho, že nedokážete fotku upravit tak, jak si přesně představujete.) Tak jste si stáhli jinou appku v naději, že ta bude pro vaše fotky lepší, a ono to dopadlo stejně… Tak jste to celé odložili.
Upravování fotek je trochu alchymie a nejvíc záleží na tom, jaký je váš záměr. I kdybychom vzali stejnou zdrojovou fotku a dali ji k libovolné úpravě 1000 lidem, nenajdeme dvě upravené stejně.
Nejen že to každý tedy vnímáme jinak, ale trochu nám to komplikují (Nebo naopak otevírají možnosti? 😉 ) i samotné aplikace na úpravu fotek, protože:
Co to znamená?
I když technicky (v číslech) uděláme identické úpravy, různé aplikace vytvoří různé výsledky, protože zpracovávají data jinak. Podívejme se na konkrétní příklady.
1 fotka, 4 fotoaplikace, 3(+2) úpravy
Chtěla jsem porovnat nejpoužívanější aplikace na úpravu fotografií v parametrech, které jsou srovnatelné napříč všemi aplikacemi, a to expozice, kontrast a sytost. Ze hry jsem vyřadila Snapseed, protože v jeho nástrojích je jedinou variantou, jak explicitně zvýšit expozici, použití štětce lokálních úprav se špatnou měřitelností efektu pro výsledná srovnání.
Navyšovala jsem expozici, kontrast a sytost – a to o třetinu maxima každé jednotlivé aplikace.
Použila jsem fotku pořízenou pomocí Lightroomu a její kopie upravovala právě v Adobe Lightroom, v Instagramu, ve VSCO a v nativním nástroji pro editaci v galerii iPhone.
Mám ve zvyku fotky podexponovávat, a proto je ta originální na první pohled a neupravená lehce tmavší, než by „měla“ být.
U jednotlivých úprav se víceméně žádná aplikace nijak zásadně nevymyká a na první pohled bez srovnání bychom nejspíš nenašli nic extrémního. Nicméně když už se do editace fotek pouštíme, málokdy skončíme jen u úpravy jednoho jediného parametru, tak se pojďme podívat, jak to vypadá, když úpravy začneme vrstvit…
Uuuu, to už je velký rozdíl všech finálních výstupů, že? Snad ani není potřeba komentáře…