Ať už máte v ruce nový telefon, nebo se chcete ujistit, že využíváte možnosti mobilních aplikací pro fotografii naplno a o nic zásadního nepřicházíte, připravili jsme pro vás 4 appky, bez kterých si nedokážeme mobilní fotoživot v roce 2018 představit. Ať už používáte Android nebo iOS, nebudete ochuzeni. Všechny zmíněné aplikace fungují v obou operačních systémech a jsou zdarma.
Pojďme se na ně hned podívat a ukázat si jejich potenciál ve třech kategoriích (focení, úpravy a sdílení) – od té nejjednodušší ke komplexnějším:
Doporučujeme Instagram pro: úpravy a sdílení
Možná vás napadlo, že Instagram je přece sociální síť, tak proč je v našem seznamu? Protože v Instagramu můžete své fotky nejen sdílet, ale i velmi jednoduše a efektivně upravovat.
Jedinou možností, jak pořídit fotografii v Instagramu, je skrze nástroj přidání nové fotky/videa, nebo Stories. Fotky jsou však nepříliš kvalitní, a to zejména ve zhoršených světelných podmínkách. Další nevýhodou je, že nemáte absolutně žádnou manuální kontrolu nad pořizovanou fotkou, kromě výběru bodu pro zaostření a nastavení expozice v jednom. Ani formát fotografie 1:2 ve Stories není příliš přívětivý a při focení přímo do feedu máte pouze možnost čtverce.
Tudy cesta kvalitní fotografie tedy nevede.
Pokud s úpravami fotek začínáte, pak je Instagram jednou z uživatelsky nejpřívětivějších a nejjednodušších aplikací.
Vybrat si můžete z mnohých předdefinovaných filtrů (balíků úprav na jedno kliknutí), kde rovnou vidíte náhled upravované fotografie. Stačí si tedy vybrat barevné tóny, které se vám líbí a filtr použít.
Až najdete filtr, který splňuje váš záměr, pohrajte si s jeho intenzitou – ve většině případů je jeho použití na 100 % příliš. Stačí na něj kliknout a intenzitu aplikování filtru snížit na hodnotu, která vaší fotce sluší nejvíc.
Druhým způsobem, jak fotky v Instagramu upravit, je použít jednotlivé úpravy manuálně. Můžete je aplikovat i po použití některého z filtrů. Najdete je v druhé záložce vpravo dole – vedle možnosti filtrů, které se automaticky zobrazují jako první.
Jedinou větší nevýhodou je, že fotografii v Instagramu nemůžete oříznout jinak, než do čtvercového formátu, nebo ji nechat v původním formátu poměru stran, ve kterém jste ji k úpravám nahráli.
Tip: Dávejte si pozor na omezení velikosti fotografie, která je v maximálním rozlišení „pouhých“ 2 048 × 2 048 px. Pokud však nechcete své fotky z Instagramu tisknout ve formátu větším, než je 18 × 18 cm (při 300 DPI, které doporučujeme pro kvalitní tisk na fotopapír), pak nebudete mít problém.
Jak už bylo řečeno, Instagram je primárně sociální síť, která svou počáteční vlnu oblíbenosti získala právě u fotografů všeho druhu. S přibývajícím počtem uživatelů a různého využití platformy ale stále přetrvává láska k fotografii. Proto je ideálním, velmi otevřeným místem ke sdílení vaší tvorby širokému publiku.
Stáhněte si Instagram pro Android, nebo iOS.
Doporučujeme VSCO pro: focení (pokud máte iPhone), úpravy a sdílení
VSCO je aplikace, která se těší velké oblibě zejména pro úpravu fotografií. Můžete v ní ale také přímo fotit a sdílet svou tvorbu do VSCO komunity, která se stále drží umělečtější, než Instagram, který se stává masovou záležitostí. I když aplikace není na první pohled úplně intuitivní, skrývá v sobě mnohé užitečné nástroje.
Jakmile aplikaci otevřete, hned v horním pruhu vidíte živý náhled vašeho fotoaparátu, na který stačí kliknout, aby se vám otevřela celá fotoaplikace. Pokud vlastníte iPhone, budete mít větší možnosti pro focení, než uživatelé, kteří používají Android. Stejně tak pokud vlastníte Android, může se stát, že v závislosti na menší volné paměti ve vašem telefonu, se fotografie uloží v menším rozlišení, než je maximální.
Mezi velké výhody patří nejen to, že si můžete nastavit všemožné parametry pro zachycení snímku jako je ISO, vyvážení bílé, vyvážení expozice, ale také možnost fotit do formátu RAW, rozdělení bodů pro ostření a pro automatickou expozici nebo vytvoření GIFu skrze DSCO.
Vetšina funkcí focení ve VSCO pro Android je omezená a VSCO vám umožní jen nastavení pomocných linií v rámečku, ostření i automatickou expozici pouze v jednom bodě, varianty použití blesku a přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem. Úpravy jsou však neomezené, takže VSCO stále patří k velkým hráčům i pro Android alespoň v tomto ohledu.
Ohromné popularitě se těší hlavně úpravy v této aplikaci. Vybírat můžete z mnoha filtrů zdarma, případně se přihlásit do VSCO X, které je přístupné za roční poplatek, čímž získáte k dispozici další předdefinované filtry, rámečky, vzdělávání od fotografů komunity VSCO a nově také možnost úpravy videa.
Stejně tak jako v Instagramu, i zde můžete upravit intenzitu aplikovaného filtru, nebo se vrhnout do čistě manuálních úprav fotografie. Postup je prakticky stejný jako v Instagramu, jen s jinými ikonkami a pokročilejšími funkcemi.
Výhodou oproti Instagramu je, že výslednou upravenou fotografii můžete uložit do své galerie v maximálním rozlišení původního snímku, nebo ve třech dalších menších variantách. Neztratíte ani jeden pixel, pokud nechcete 🙂
Možností sdílení je zdánlivě více, ale v zásadě jsou dvě:
1. Při ukládání fotografie si můžete vybrat, jestli si ji uložíte do vlastní fotogalerie svého telefonu, nebo jestli ji rovnou nasdílíte na sociální sítě (Instagram, Facebook), či ji pošlete zprávou, e-mailem, nebo třeba na Tumblr apod.
2. Fotografii nasdílíte do svého VSCO komunitního profilu, nebo ji vložíte do vlastního VSCO „Journal“.
Stáhněte si VSCO pro Android, nebo iOS.
Doporučujeme Snapseed pro: úpravy
Snapseed je čistě fotoeditor se všemi funkcemi neomezeně zdarma nehledě na váš operační systém.
Aplikace Snapseed je celkem robustní nástroj, ze kterého ale nebudete mít pocit, že jste se ztratili a nevíte, co v něm máte a můžete dělat.
Hned po tom, co si z vlastní fotogalerie vyberete fotku, kterou chcete upravovat, jako první vám Snapseed nabídne své filtry (pod záložkou Vzhledy – vlevo dole). Obecně tyto Vzhledy nedoporučujeme, protože jsou hodně výrazné a snížení jejich intenzity docílíte pouze komplikovaněji skrze jednotlivé úpravy.
Proto překlikněte na prostřední menu Nástroje, které vám nabídne zhruba 30 možností, jak fotografii upravit. Většina z nich ještě pod sebou ukrývá další detailnější nastavení manuálních úprav. Je dobré si je všechny postupně projít a prozkoumat, co která funkce ovlivňuje. Dejte si čas a staňte se průzkumníkem 😉
Pokud chcete malou zkratku, jak ve Snapseed začít jednoduše s konkrétními úpravami, přečtěte si náš článek o 4 úpravách, které jednoduše rozzáří vaše fotky, kde se naučíte úplné základy.
Ohromnou výhodou Snapseed je, že úpravy jsou nedestruktivní a vratné. To znamená, že kdykoli se rozhodnete poupravit znovu některý z použitých nástrojů, stačí se vrátit do seznamu úprav a tam vybrat tu konkrétní, kterou chcete změnit a přizpůsobit znovu. Zároveň ale můžete zanechat platné i všechny pozdější úpravy.
Tip: Pokročilým nástrojem, který je trochu v aplikaci schovaný, je maskování – najdete jej právě v historii konkrétních úprav, kde je můžete jednotlivě aplikovat pouze na část fotografie.
Další zajímavou funkcí jsou možnosti exportu fotografie. Můžete totiž zachovat ve fotografii informace o tom, jaké konkrétní úpravy jste provedli a kdykoli později se k nim vrátit. Proto vždy výslednou fotografii ukládejte jako kopii (prostřední možnost exportu).
Stáhněte si Snapseed pro Android, nebo iOS.
Doporučujeme Lightroom pro: focení a úpravy
Jestli fotíte i zrcadlovkou, nebo o fotografických principech už víte více, tahle aplikace vás velmi potěší. Lightroom je pro profíky.
To neznamená, že není pro vás, pokud začínáte, nebo se musíte ještě hooodně učit, ale myslíme tím to, že můžete očekávat profi nástroje na focení i úpravu fotografií.
Není to tak dlouho, co Adobe vytvořilo tolik oblíbený Lightroom i jako mobilní aplikaci, kterou je možné částečně využívat i bez pravidelných měsíčních plateb. Sice nebudete mít dostupné úplně všechny funkce, ale i tak si Lightroom své místo v tomto seznamu rozhodně zaslouží. Ještě aby ne, když za jeho vývojem stojí gigant Adobe, který je pro všechny profesionální tvůrce nepostradatelným pomocníkem.
Pokud hledáte appku, ve které budete moci kontrolovat velké množství manuálního nastavení, pak Lightroom mezi aplikacemi zdarma aspiruje na vašeho favorita.
V profi manuálním nastavení vás potěší zejména možnost nabrání neutrální bílé z komponované fotografie pro nastavení vyvážení, čas snímání až 1/4s, manuální ostření pomocí slideru, kdy zároveň v živém náhledu vidíte, jaké hrany jsou ostré (zelenou barvou), zobrazení přepalů (černobílým šrafováním) pro úpravu ideální expozice a hlavně focení do formátu RAW, který je pojmenován DNG.
Pokud je toho na vás moc, můžete si vlevo dole jednoduše přepnout na automatickou verzi, ve které si i tak můžete alespoň nastavit základní pomůcky pro focení jako je mřížka třetin, vodováha a formát poměru stran snímku.
Jste-li příznivci HDR fotografie (High Dynamic Range), i na vás v Adobe mysleli a můžete si do tohoto režimu přepnout na tom stejném místě vlevo dole. Vybrané manuální nastavení profesionálnějšího charakteru i tam zůstává.
Tip: Mějte na paměti, že chvíli trvá, než se aplikace otevře, takže pokud potřebujete rychle pořídit fotografii, Lightroom není ideální volbou, neboť její spuštění zabere pár sekund a v nich by vám mohl váš dokonalý záběr uniknout.
Ach, Lightroom… Kde začít, když je toho tolik?
Rozhodně si projděte (stejně jako jste to udělali ve Snapseed) všechny funkce, které Lightroom nabízí. Objevujte a prozkoumávejte.
I v Lightroom najdete předdefinované filtry, kterým se zde říká presety. Nejsou tolik různorodé jako v Instagramu či VSCO, ale pokud hledáte přirozenější úpravy, dost možná si vyberete.
Síla Lightroomu spočívá v manuálních úpravach. Vedle těch běžných, které najdete i v méně propracovaných aplikacích, stojí za zvláštní zmínku zejména:
Pokud si zaplatíte měsíční členství, můžete se navíc těšit i na další pokročilé selektivní editovací nástroje, nebo třeba na synchronizaci galerie napříč vašimi zařízeními přihlášenými skrze Adobe.
O tom, jak upravovat fotky v Lightroom by bylo možné vydat několik knih, proto se budeme různých technikám věnovat v dalších článcích.
Stáhněte si Adobe Lightroom CC pro Android, nebo iOS.
Ať už si oblíbíte jakoukoli fotoaplikaci, nezapomínejte úpravami šetřit. Méně vždy znamená více, pokud chcete své fotografie udržet realistické.
Jaká je vaše nejoblíbenější appka? Napište nám do komentářů, na jakou nedáte dopustit?
Máte ke konkrétním úpravám dotaz? Je něco nejasného? Ptejte se, rádi pomůžeme 🙂